Máte otázku?
Neváhajte nás kontaktovať.
Napíšte vo svojom jazyku. info@carpetdepo.com

Blog

Trochu histórie o iránskych perzských kobercoch

Trochu histórie o iránskych perzských kobercoch

Trochu histórie o iránskych perzských kobercoch

Kto by nepočul o perzských kobercoch? História tohto osobitého predmetu siaha ďaleko do minulosti. Iránska výroba kobercov je doložená na kobercoch vyrobených medzi koncom 15. a začiatkom 16. storočia, ale vysoká technická úroveň svedčí o oveľa skoršej tradícii, ešte pred písomnou históriou. Umenie tkania iránskych kobercov je zakorenené v kultúre, zvykoch a inštinktívnom cítení ľudí. V závislosti od miesta utkania koberca sa môže vzor a dizajn líšiť. Niektoré druhy, ako napríklad gabbeh a kilim, majú odlišnú štruktúru a počet uzlov na meter štvorcový.

Zaujímavosti o perzských kobercoch

Originálny a krásny perzský koberec, okrem toho, že je najkrajším predmetom v miestnosti, vďaka ktorému žiari, nám pripomína aj starovekú kultúru. Okrem toho, že je očarujúci, jemný na dotyk a hrejivý, môže byť dobrou voľbou z dlhodobého hľadiska, pretože takýto koberec nám môže vydržať desiatky rokov.

Iránske ručne viazané koberce, ktoré patria medzi orientálne koberce, vyčarujú v každom interiéri čarovnú atmosféru. Tieto vzácne kúsky vyrobené z čistej vlny sa vyznačujú sofistikovaným uzlíkovaním a vkusnými, zložitými vzormi, ktoré sú výsledkom mimoriadne precízneho remeselného spracovania.

Mnohé z nádherných vzorov sú inšpirované prírodou, zvieratami a kvetmi. Tieto motívy sa objavujú aj v architektúre. Arthur Pope povedal, že "perzské koberce sú viac ako záhrady ako koberce". Hľadanie záhrad a raja je pre iránske myslenie zásadné už od staroveku. Záhrady sú stálicou v poézii, literatúre a umení.

Veľký význam majú aj farby používané na perzských kobercoch. Rôzne farby symbolizujú bohatstvo, šťastie, moc, vernosť alebo aj osamelosť. Farby vyrábajú vysokokvalifikovaní remeselníci s použitím prírodných farbív. Zvyčajne sa vyrábajú z divo rastúcich rastlín a sú veľmi sýte, napríklad v odtieňoch karmínovej, tmavomodrej a slonovinovo bielej.

Textúra iránskych kobercov

Vlna je prírodná textília a je jedným z najvyhľadávanejších materiálov na výrobu kobercov. Vlnené koberce sú mimoriadne trvanlivé a dokonale odolné voči opotrebovaniu pri každodennom používaní. Vlna má prirodzený účinok odpudzujúci nečistoty a ľahko sa čistí. Je tiež odolný voči plameňom a zachováva si svoj charakteristický tvar, pretože vlas koberca sa nesrovnáva, ale vždy získa svoj pôvodný tvar. Ako vidno z vyššie uvedeného, iránske koberce nie sú len dekoratívnymi predmetmi, ale umeleckými dielami podobnými obrazom. Ak chcete skutočne odolný kúsok pre svoj domov, toto je ideálna voľba!

Pozrite si naše pútavé perzské koberce a vyberte si farbu, vzor, tvar a veľkosť, ktoré najlepšie vyhovujú vašim potrebám!