Máte otázku?
Neváhajte nás kontaktovať.
Napíšte vo svojom jazyku. info@carpetdepo.com

Blog

Stručná história perzských kobercov

Stručná história perzských kobercov

História perzských kobercov siaha viac, ako 3 000 rokov do minulosti.

Archeológom sa na základe nájdených vzoriek z vykopávok podarilo vystopovať pôvod výroby kobercov až do Perzie (Irán). Perzské koberce sa hojne tkali a používali počas rôznych veľkých ríš. Archeológovia našli dôkazy o tom, že Iránci používali koberce nielen na praktické účely, ale aj, ako dekoratívny prvok. Dokonca aj hrobky veľkých vodcov boli pokryté najkrajšími kobercami.

Iránci tkali nádherné koberce a vyvážali ich do iných krajín. Existuje mýtus, že Arabi po dobytí Iránu koberce roztrhali a ich armáda si ich rozdelila medzi sebou. Neskôr, počas arabského dobývania, bol perzský kobercový priemysel dôležitý a posunul sa na vyššiu úroveň. Po dobytí Iránu Arabmi šach opäť ocenil umeleckého ducha Iráncov. Perzská výroba kobercov bola inšpirovaná rôznymi kultúrami iných krajín, ako napríklad Turecka a Mongolska, a v tomto období sa vyrábali najkrajšie koberce.

Prečo sú perzské koberce také slávne?

Objavenie koberca archeológmi malo pre Iráncov veľký význam, pretože ukázali svetu krásu perzských kobercov. Jemnosť a vysoká kvalita vlny perzských kobercov je hlavným dôvodom ich obľúbenosti. Okrem toho sa na tkanie kobercov používajú prírodné materiály, čo zvyšuje hodnotu a kvalitu koberca. Rozmanitosť farieb a vzorov perzských kobercov osloví každého.

Perzské koberce a symboly

Symboly boli vždy významnou súčasťou klasického perzského umenia; iránski umelci navrhovali vzory, ktoré zobrazovali mytologický príbeh. Rovnako, ako obrazy, aj každý perzský koberec má svoj vlastný jedinečný príbeh. Perzské koberce majú rôzne štýly. Jeden vzor zobrazuje tvar cédra, symbolu večného života. Vzor ryby je symbolom plodnosti a šťastia. Lotosový kvet symbolizuje silu, lásku a plodnosť. Okrem toho sa na perzských kobercoch používa aj bojový vzor. Koncept nádeje a prekonania temnoty sa objavuje aj na perzských kobercoch.