Máte otázku?
Neváhajte nás kontaktovať.
Napíšte vo svojom jazyku. info@carpetdepo.com

Často kladené otázky

Orientálne koberce vyzerajú nádherne nielen na podlahe, ale aj na stene a dodávajú interiéru čarovnú atmosféru. Ak chcete koberec zavesiť na stenu, nezabudnite okraje spevniť surovým plátnom a položte naň krúžky. V prípade väčších kobercov treba brať do úvahy aj zaťaženie, inak sa materiál roztiahne a zdeformuje - stojí za to požiadať o radu odborníka.

Podľa toho, akému veľkému namáhaniu je váš koberec vystavený, sa určite oplatí starať o  orientálny koberec. Jedným zo spôsobov je vysávanie. Dôležitým pravidlom je, že vysávanie by sa malo uskutočňovať v smere vlákien, a na najnižšej stupni. Ak je to možné, urobte to z oboch strán. Nižší stupeň ochraňuje uzle. Je potrebné sa vyhnúť použitiu čistiacich strojov, pretože by to poškodilo vlákna koberca. Príležitostne koberec pretrite bavlnenou handričkou namočenou v octe. Existuje aj ľudový spôsob: v lete položte koberec povrchom na suchú a čistú záhradnú trávu a potom ho niekoľkokrát potiahnite tam a späť v dvoch smeroch.

Pomocou týchto metód sa dá povrch koberca do značnej miery vyčistiť. Dôkladnejšie  čistenie ponechajte na odborníka.

Moli môžu spôsobiť veľké škody nielen v šatníku, ale aj v kuchyni a bohužiaľ nešetria ani koberce, avšak existujú preventívne opatrenia. Zaobstarajte si sprej proti moliam, ktorý je účinný proti škodcom, ale zároveň šetrný ku kobercom. Ak koberec nepoužívate hneď, umiestite vedľa koberca pevný repelent proti moliam, ale vynikajúce je aj levanduľa alebo naftalén. Zvinutý koberec je dôležité skladovať vzduchotesne. Ak predsa nájdete vajíčka alebo červy medzi vláknami, vyhľadajte odborníka.

Aj keď dávate veľký pozor na svoj koberec, bohužiaľ sa môže stať, že sa naňho dostane škvrna. Jedným z najdôležitejších pravidiel je konať okamžite, nečakať na zaschnuté škvrny (samozrejme existujú výnimky: ak napríklad koberec bol voskom zašpinený, počkajte, kým zaschne). Ak sa na koberec vyleje tekutina, rozliatu tekutinu zachyťte pomocou látky s jemnými pohybmi. Používajte čistú bavlnenú handričku namočenú do vlažnej vody a dôkladne vyžmýkajte. Určite sa vyhýbajte silným chemikáliám. Má to jednoduchý dôvod: orientálny koberec je vyrobený z vlneného vlákna, ktoré má prirodzený obsah tuku. Silné chemikálie rozpustia tento tuk a koberec stráca svoju hebkosť a pružnosť. Podľa potreby môžete do vlažnej vody pridať aj trochu octu alebo jemný detský šampón. Začnite od vonkajšieho okraja škvrny a pohybujte smerom dovnútra. Po odstránení škvrny koberec vykefujte v smere vlákien.

Ak je záťaž sústredená v jednom bode, môže to tlačiť vlákna dole, vlákna sa časom samy regenerujú. Je to spôsobené obsahom tuku vo vlne, pretože dodáva materiálu pružnosť. Opotrebovaniu sa dá zabrániť tak, že občas koberec otočte, aby zaťaženie sa dostalo do iného bodu.